Kiedy zacząć myśleć o zmianie branży?

Pomyśl o czasach szkoły średniej. Tylko nieliczne osoby wiedzą co chcą robić dalej w swoim życiu. Uważam, że decydowanie o swojej przyszłej karierze zawodowej w takim wieku jest wielką pomyłką. Najczęściej wybieramy studia pod wpływem namowy rodziny, znajomych lub ze względu na potencjalne korzyści finansowe (zostań lekarzem, programistą – najlepiej równocześnie). Nie zastanawiamy się w jakiej dziedzinie będziemy się spełniać, jakie mamy cechy charakteru, ani jak będzie wyglądać nasz potencjalny dzień pracy. Czyli wybieramy swoją drogę całkowicie losowo kierując się niewłaściwymi przesłankami. Czy jest to dobre podejście? Niekoniecznie, prawda?

Edukacja do wymiany

Problem numer dwa – nasza edukacja. Studia nie przygotują Cię, na to co czeka Cię w pracy. Przykładowo na farmacji, mieliśmy zajęcia z chemii organicznej, nieorganicznej, fizycznej, biochemii i mnóstwo innych, natomiast nie mieliśmy ani jednych zajęć, na temat rozmowy z pacjentem. Efekt? Nie wiesz co masz powiedzieć, kiedy przychodzi do Ciebie pierwszy pacjent, który oczekuje pomocy i porady. Pacjent, który jest przewlekle chory, albo który nie ma pieniędzy na wykupienie niezbędnych leków. Nie wiesz co powiedzieć, bo nikt Cię na to nie przygotował.

Zdjęcie autorstwa energepic.com z Pexels


Jestem przekonana, że na innych kierunkach studiów jest podobnie. Spędzasz kilka lat ucząc się przeogromnej ilości wiedzy, równocześnie nie mając świadomości jak będzie wyglądać twój zawód. Dlatego, kiedy zdobywasz pierwszą pracę okazuje się, że wcale nie wygląda ona tak jak sobie to wyobrażałaś. Co wtedy robić? Wyrzucić 5 lat studiów do kosza? Co powiedzą rodzice i znajomi? Tego typu obawy są normalne. Takie decyzje są trudne, ale warto rozważyć różne opcje i pomyśleć o swoim życiu w szerszej perspektywie. Zastanów się nad tym ile czasu spędzasz w pracy, codziennie 8h – to 1/3 twojego dnia. Czy warto aż tyle czasu spędzić w miejscu, które nie daje Ci satysfakcji? Czy chcesz żyć tylko do weekendu do weekendu?

Czy to już wypalenie zawodowe?

Być może jesteś już na innym etapie. Masz już doświadczenie, pewną pozycję, ale kiedy wychodzisz z pracy, masz ochotę nigdy tam nie wracać. Każdy kolejny dzień jest udręką. Jeśli ten stan się przedłuża to najprawdopodobniej jest to wypalenie zawodowe. Oczywiście, możesz spróbować od niego uciec, dając sobie odpowiednią przestrzeń do odpoczynku, wprowadzenie zmian itp. Jeśli jednak te same odczucia powracają, to jest to ważny sygnał żeby pomyśleć o zmianie. W codziennym pędzie przyzwyczailiśmy się do ignorowania znaków ostrzegawczych, ale prędzej czy później dadzą one o sobie znać i to ze zwielokrotnioną siłą. Im dłużej będziesz pomijać sygnały, które daje Ci twój organizm, tym bardziej jest prawdopodobne, że mogą się one przeistoczyć w przewlekłą chorobę. Czy warto ryzykować własnym zdrowiem? Jeśli dalej nie jesteś przekonana czy warto coś zmienić, zrób proste ćwiczenie – wyobraź sobie, że spędzasz w aktualnej pracy kolejne 30 lat. Gwarantuję, że tego typu refleksja daje bardzo dużo.

Pieniądze to nie wszystko

Na koniec chcę Cię jeszcze przestrzec przed jedną pułapką. Jeśli myślisz o tym żeby zmienić zawód jedynie ze względu na pieniądze, to oczywiście nie ma w tym nic złego. Postaraj się jednak wybrać drogę, która da Ci możliwość realizacji zawodowej i satysfakcji równocześnie. Pieniądze po pewnym czasie przestają rekompensować frustrację, a nie ma nic gorszego niż ludzie niezadowoleni ze swojej pracy. Nie mają oni motywacji do kontynuacji swoich działań, do nauki i zdobywania nowych kompetencji, a bez tego ciężko zdobyć awans czy lepszą pozycję zawodową. Wybierz więc mądrze kierunek w którym chcesz się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *