Jak współpracować z mentorem?

Dziś temat o tym jak współpracować z mentorem, jak go znaleźć i jakich błędów nie popełniać w trakcie współpracy.

Dobry mentor to skarb. Nie da się temu zaprzeczyć, jednak znalezienie kogoś kto zechce nim być może być wyzwaniem. Dlaczego? Mentoring opiera się na relacji, a zbudowanie jej z obcą osobą nie zawsze się udaje. Nie każdy ma również predyspozycje i chęci do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Jak więc możesz znaleźć swojego mentora?

Poszukiwania

Poszukaj w grupach na Facebooku lub LinkedIn. Nie bój się pytać – ludzie często chcą się dzielić swoją wiedzą, więc masz duże szanse, że ktoś zechce Ci pomóc. Również większość fundacji non profit, wspierających osoby chcące zmienić branżę oferuje swoje programy mentoringowe. A może spytasz swoich znajomych pracujących w IT czy chcieliby poświęcić Ci odrobinę swojego wolnego czasu?

Kiedy już znajdziesz odpowiedniego mentora, pamiętaj o kilku zasadach.

1. Ustalanie celu

Opisz swój cel i swoje przemyślenia (co chcesz osiągnąć, jakie masz pomysły i obawy). Mając jasno wytyczoną drogę będzie Ci łatwiej pilnować i śledzić swoje postępy.

Przykład: Cel – chcę zostać testerem oprogramowania.
Pomysły: pójdę na kurs, zrobię certyfikat ISTQB, przeczytam książkę o testowaniu. Pytania do mentora: od czego zacząć, czy warto, jakie trudności mogę napotkać?

2. Ramy czasowe

Wyznacz sobie ramy czasowe – niezmiennie bardzo skuteczne podejście. Mniej wymówek, więcej motywacji. Będziesz wiedzieć ile czasu potrzebujesz na kolejne etapy.

Przykład: Zostać testerem do końca 2021. Stycznia 2021 – przerobienie sylabusa, kwiecień – napiszę swoje pierwsze przypadki testowe i zgłoszenia defektów, do końca sierpnia przygotuję CV i projekt.

3. Aktywna postawa

Mentor nie jest nauczycielem – nie oczekuj, podejścia jakie znasz ze szkoły. Jest raczej twoim doradcą, możesz do niego przyjść ze swoimi pytaniami i wątpliwościami – ale cały proces i droga jaką chcesz podążyć należy do Ciebie. Największym problemem jaki zauważałam w pracy z mentorami, to oczekiwania, że mentor będzie wszystko pokazywać palcem. Halo, jesteśmy dorośli – musisz się przyzwyczaić, do aktywnej postawy. Trenerzy też nie startują w zawodach za swoich sportowców 🙂

Nie ma głupich pytań. Odsuń od siebie wszystkie obawy. Do mentora powinieneś mieć pełne zaufanie. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało, zadaj je. Oczywiście nadal nie zwalnia Cię to z odpowiedzialności za pracę własną. Jeśli będziesz się zwracać do mentora z błahymi rzeczami, to szybko straci on cierpliwość. Nikt nie lubi marnowania czasu. Przykład: Nie wiesz od czego zacząć testowanie strony internetowej. Zanim zapytasz, przeszukaj internet, spisz potencjalne odpowiedzi – dopiero potem z taką bazą informacji zgłoś się do mentora.

Jeśli masz jakieś przemyślenia na temat mentoringu i mentorów, to podziel się swoją opinią.

One Reply to “Jak współpracować z mentorem?”

  1. Dobry post, zwłaszcza trzeci punkt. Myślę, że bardzo wiele osób mogłoby skorzystać na współpracy z mentorem. Ja żałuję, że przez większość mojej kariery takiego mentora nie miałem. Teraz po 16 latach w branży chętnie będę mentorem innych. Czasem warto po prostu zapytać doswiadczone osoby, bo jest to również dla nich sposób na dalszy rozwój. Powodzenia w pracy z memtorami! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *